Micvot i običaji za Purim


B’’H

a) Micvot za Purim:

1. Čitanje Megilat Ester (Esterin svitak):

Čitamo priču o Purimu dva puta, jednom na Purim uvečer, drugi put ujutro.

Da bi ispunili ovu micvu moramo čuti svaku riječ Megile. Kad god se spomene Hamanovo ime pravimo što veću buku da zauvijek izbrišemo Amalekovo ime (Haman je njegov potomak) i bilo kakvo sjećanje na njega. To je jedino vrijeme kad je micva praviti buku.

2. Matanot La’evjonim (darivanje siromašnih novcem):

Purim je vrijeme dijeljenja, posebne brige i pomaganja. Briga za zadovoljenje potreba onih kojih nemaju dovoljno za život je stalna obaveza i odgovornost svake židovske zajednice, ali na Purim postoji posebna micva da se sjetimo siromašnih.

3. Mišloah Manot (slanje hrane prijateljima):

Na Purim mi naglašavamo važnost židovskog jedinstva i prijateljstva šaljući poklone u hrani prijateljima. Čudo Purima ne bi bilo moguće bez jedinstva židovskog naroda. Šaljemo dva jela najmanje jednom prijatelju.

4. Purimska gozba (seuda):

Osim tradicionalne Purimske zabave s mnogo vina, Purim se mora proslaviti i sa posebnim prazničkim jelom na sam dan Purima. To je ujedno prilika da se sakupi obitelj i prijatelji. Ponovni naglasak na jedinstvu.

b) Ostali običaji za Purim:

1. Posebna molitva Al Hanisim:

Na Purim uključujemo molitvu Al Hanisim, koja opisuje čudo Purima, u sve Amida molitve, kao i u Birkat Hamazon.U toku Šahrita (jutarnje molitve) čitamo posebno čitanje iz Tore ( Izl. 17:8-16).

2. Maskiranje:

Na Purim je običaj da se maskiramo kao aluzija na činjenicu da se čudo Purima desilo na prirodan način. Slavimo činjenicu da stvari uvijek ne izgledaju kao što nam se čine. Pijemo dok se toliko ne napijemo (,,ad lo jodea”) da više ne uočavamo razliku između heroja i zlikovaca, svi oni su samo likovi u beskrajnoj Božjoj predstavi, koja otkriva Njegovu ljubav i prisutnost.

3. Esterin post (Taanit Ester):

Na Erev Purim postimo da obilježimo molitvu i post što ga je židovski narod održao tokom priče o Purimu.

4. Šušan Purim:

U gradovima koji su u vrijeme purimske priče imali zidine (kao Jeruzalem), Purim se ne obilježava 14. adara, nego dan kasnije, 15., jer su borbe u glavnom gradu Perzije Šušanu između Židova i Hamanovih sljedbenika završene tek 15. adara.

5.Hamanove uši (Hamantashen):

Na Purim je običaj da se jede i posebna vrst kolača, tzv. Hamanove uši